به نام خدا

ما غایت خانواده همیاری را قرار گرفتن در بین برترین مؤسسات حمایت از کودکان می‌بینم و این امر را تنها یک ادعا نمی‌دانیم و برای رسیدن به آن از ابتدای تأسیس این مجموعه، نقشه‌ی راهبردی میان مدّت و بلند مدّت تدوین کرده‌ایم. شاید بضاعت اندک ما و مشکلات فراوان کودکان کار موجب شد تا در شروع کار،  ارتقای کف نیازهای این عزیزان در اولویت برنامه‌های ما قرار گیرد. امّا از همان روزهای اوّل با مشاوره با متخصصین، برنامه‌ریزی جامعی برای پرورش کودکانی متفکّر، شاد، پویا و آینده‌ساز برای این مملکت انجام دادیم.

وقتی به این باور رسیدیم که یکی از راههای انسان‌سازی در دنیای پر هرج و مرج امروز، حمایت از کودکان کار است، علیرغم اینکه جبر روزگار این کودکان را بسیار تغییر داده و از دنیای شیرین کودکی دور ساخته است، مصمم شدیم تا بستری فراهم کنیم تا آنها بتوانند هرچه بیشتر و بهتر طعم دلچسب کودکی را بچشند.

شاید بتوان گفت مشخص‌ترین وجه تمایز دوران کودکی با سایر دوران‌های زندگی، شادی و نشاط بی حد و مرزی است که انسان در کودکی دارد. کودکان به سادگی شاد می‌شوند، بی‌محابا می‌خندند و به راحتی غمها را فراموش می‌کنند. بازیهای کودکانه حتی در جدی‌ترین حالات هم سبب خوشحالی و نشاط کودکان و اطرافیان آنها می‌شود.

امروزه روانشناسان بر این باورند که بازی همان کلید واژه‌ی گمشده‌ی تربیت کودک است و والد یا مربی توانمند کسی است که آموزش کودک را بتواند به یک بازی تبدیل کند. مهم نیست موضوع آموزش، علمی است یا اخلاقی، همراهی کودک با مربی، مهم است. بازی بهترین راهی است که می‌توان کودک را با خود همراه نمود و بهترین نتیجه را گرفت. البته گزینه‌های دیگری مانند قصه‌گویی و نمایش هم تأثیر مشابهی دارند. از طرف دیگر اگر شما به عنوان یک والد، مربی یا مشاور بتوانید وارد بازی بچه ها شوید و آنها شما را در فضای پرنشاط بازی کنار خود ببینند، اعتماد و دوستی متقابل بین شما بهتر و سریعتر شکل می‌گیرد و شانس شما برای برای تأثیرگذاری بر کودک افزایش می‌یابد.

ما در خانواده همیاری متعهد شدیم به حمایت از کودکان کار و در باور خود حتّی تأمین شادی و نشاط این کودکان نیز بر عهده‌ی ما می‌باشد. ناگفته پیداست که تبعات محرومیت در اوّلین قدم هرگونه فرصت و امکان تفریح و شادی را از این کودکان گرفته است. از طرفی تأثیر شادی و نشاط بر سلامت جسمی و روحی روانی افراد حقیقتی غیر قابل انکار است. پس ما در خانواده همیاری بخش ویژه‌ای با عنوان “کمیته شادمانه” تشکیل دادیم تا به طور اصولی و منظم به این امر مهم بپردازد.

دوستان ما در “کمیته شادمانه” همواره در تلاشند از هر بهانه‌ای برای نشاندن لبخند بر لبان کودکان کار  بهره ببرند. از طراحی بازی‌های خلاقانه و مسابقات گروهی با کمترین امکانات گرفته تا استفاده از جدیدترین مجموعه‌های فرهنگی تفریحی که اغلب با لطف بیکران صاحبان این مجموعه‌ها صورت می‌گیرد. برپایی اردوهای مختلف برای کودکان کار  با اهداف از پیش تعیین شده عمده فعالیت کمیته شادمانه را شامل می‌شود. برخی از فعالیت‌های انجام شده در کمیته شادمانه عبارتند از:

  • برگزاری اردوهای تفریحی و انجام بازی‌های هدفمند به منظور ایجاد شادی و نشاط برای کودکان محروم و آموزش مهارت‌های زندگی در خلال بازی
  • برگزاری اردوهای ورزشی با در اختیار گرفتن سالن ورزشی یا استخر توسط همیاران و استفاده کودکان از امکانات ورزشی (با توجه به شرایط، در این بخش تلاش کردیم تا توجه ویژه‌ای به دختران و فعالیت‌های ورزشی آنها داشته باشیم)
  • برگزاری اردوهای پخش فیلم که با انتخاب هدفمند فیلم ها رویکرد تفریحی آموزشی دارند.
  • برگزاری بازدیدهای علمی فرهنگی از جمله بازدید از برج میلاد، باغ پرندگان و…

لازم به ذکر است روند اجرای اردوهای فوق تماماً با نظارت روانشناسان طراحی شده تا با رویکرد آموزشی بچه‌ها در حین تفریح به کسب مهارت‌های زندگی پرداخته و برای مسؤولیت‌های اجتماعی آماده شوند. حضور تعداد کافی از همیاران بی‌نظیر ما در کنار بچّه‌ها جهت اطمینان خاطر و تأمین امنیت کامل کودکان همواره برقرار است.

در این مسیر حضور و مشارکت افرادی که آشنایی بیشتری با این موضوعات دارند. چه از لحاظ ارائه مشاوره یا معرفی فعالیت‌ها و مجموعه‌های تازه و چه از لحاظ در اختیار داشتن امکانات علمی، تفریحی، آموزشی بسیار سازنده خواهد بود. همیاران ما در کمیته شادمانه بی صبرانه منتظر مهر بی پایان شما هستند.

که چه زیبا سروده‌اند:

خواهی چو خلیل، کعبه بنیاد کنی                 وان را به نماز و طاعت آباد کنی

روزی دو هزار بنده آزاد کنی                        به زان نبود که خاطری شاد کنی