از همان روزی که این خیریه را “خانواده همیاری” نامیدیم، قرارمان این بود که تنها به نام، خانواده نباشیم بلکه در عمل کاری را بکنیم که هر خانواده‌ای برای فرزندانش انجام می‌دهد. وقتی قصد کردیم با حمایت از کودکان کار، مسیر پیشرفت و تعالی کودکانی را فراهم کنیم، که از بد روزگار رؤیاهای کودکانه خود را از یاد برده‌اند، می‌دانستیم که راه سخت و پر فراز و نشیبی پیش‌رو داریم.

قطعاً اوّلین وظیفه‌ی خانواده در قبال فرزندان حفظ سلامت آنان است و لازمه‌ی حداقل بهره‌مندی از زندگی، سلامت جسم و جان است . اینجا همیاران بی‌نظیری داریم که از هر راهی برای ایجاد ارتباط با فرزندان ما استفاده می‌کنند. البته تلاش همیاران ما در این است که با ایجاد انس و الفت،  ارتباطی صمیمانه با کودکان داشته باشند چرا که علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی کودکان هم برای ما اهمیّت ویژه‌ای دارد.

در اوّلین قدم‌ تلاش کردیم با بهبود امکانات زندگی کودکان، امکان رشد و نمو در شرایط بهتر را برایشان فراهم کنیم. امّا از آنجایی که جامعه‌ی هدف ما شامل کودکان مناطق محروم و کودکان کار است، اغلب با تهدیدات سلامتی روبرو هستند. لذا وجود کمبودها و بیماری‌های مختلف اجتناب‌ناپذیر است. این امر ما را برآن داشت که بخش ویژه‌ای با عنوان “کمیته سلامت” مختص کودکان بیمار بنا کنیم. گرچه آرزوی ما سلامتی کامل همه کودکان به ویژه کودکان خانواده همیاری است اما از یک سو شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زندگی  کودکان کار و عدم دسترسی به خدمات سلامت و از سوی دیگر هزینه‌های بالای درمان موجب شده تا “کمیته سلامت” یکی از بخش‌های همیشه فعّال خانواده همیاری باشد.

علاوه بر موارد بیماران خاص، موضوع دیگری که در افق دید فعالیت‌های “کمیته سلامت” مورد توجّه است، اقدامات پیشگیرانه در بخش سلامت است. در این مسیر، مشارکت داوطلبانه‌ی پزشکان متخصص و متعهد در برنامه های روتین و دوره‌ای، و حتی گاهی اوقات موردی، در ارتقای سطح آگاهی و دستیابی به خدمات سلامت این کودکان تأثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال معاینات دوره‌ای چشم‌پزشکی و دندانپزشکی در زمره خدمات مورد نیاز در تأمین سلامت کودکان است که حضور داوطلبانه‌ی پزشکان متخصص به صورت انفرادی و گروهی مایه مباهات خانواده همیاری است.

همانطور که در کمیته آموزش، معلّمان عزیزی به صورت داوطلبانه به کودکان خانواده همیاری آموزش می‌دهند، از اهداف خانواده همیاری این است که از همیاری پزشکان داوطلب متخصص نیز بهره‌مند شود. زیرا پرورش کودکانی شاد، پویا، متفکر و آینده‌ساز برای این مملکت نیازمند تأمین سلامت جسمی کودکان در مرحله اوّل است. از آنجایی که هدف ما قرار گرفتن در بین مؤسسات برتر حامی کودکان است می‌کوشیم از  بهترین متخصصین در زمینه‌های گوناگون پزشکی  برای حضور در خانواده همیاری دعوت میکنیم.

در “کمیته سلامت” خانواده همیاری پس از شناسایی کودکان بیمار، بررسی‌های لازم توسط همیاران صورت می‌گیرد که مشخص شود چه اقدامات پزشکی مورد نیاز است و پس از مشورت با متخصصین، و در صورت نیاز، هماهنگی‌های مربوطه برای پذیرش کودک صورت می‌گیرد. درمانهایی که هزینه زیادی ندارند از خود صندوق همیاری پرداخت میشود اما برای درمانهایی که هزینه بیشتری دارند، از حمایت مالی همیارانی که برای کمک هزینه های پزشکی اعلام آمادگی میکنند، استفاده میشود.

شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق که از اصول خانواده همیاری است در کمیته سلامت با دقّت بیشتری پیگیری می‌شود. از ابتدای هر پرونده، ارائه گزارش کار و مدارک موجود، به صورت مداوم و تا پایان کار، در زمره‌ی تعهدات خانواده همیاری می‌باشد. به عنوان مثال در مرحله اول شرایط بیمار با حفظ کرامت انسانی برای همیاران محترمی، مثل شما، تشریح می‌شود. سپس نتیجه بررسی‌های دوستان در “کمیته سلامت” در مورد اقدامات مورد نیاز، شیوه‌ی درمانی، هزینه‌های برآورد شده و نظر پزشکان متخصص همراه کمیته سلامت، با جزئیات کامل به اطلاع شما می‌رسد. در نهایت تکمیل پرونده و انشاءالله خبر خوش سلامتی کودک، آخرین گزارشی است که همه‌ی ما در حال خوش آن سهیم خواهیم بود.

بسیاری همیاران همراه ما، پرونده یکی از فرزندان عزیزمان در کمیته سلامت را بخاطر دارند که نیاز به عمل قلب باز داشت.  علیرغم هزینه بالای درمان، مهر مهربانانی چون شما درمان این فرزند خانواده همیاری را به سرانجام رساند.

به امید روزی که هیچ کودکی از موهبت سلامتی محروم نباشد.